Firmanızın sanal imajı: Web Sitesi Tasarımı

Günümüzde birçok firma ve her firmanın neredeyse bir web sitesi mevcut fakat bu gerçekten neyi ifade ediyor? Firmalar imajlarını dijital anlamda korumak veya sergilemek için yalnızca bir web sitelerinin olmasının yeterli olduğunu düşünerek bence çok büyük hata yapıyorlar. Web sitelerinin tasarımlarından tutun web sitelerinin içeriklerine ve sloganlarından renk uyumlarına kadar birçok web materyalinin bir bütün olarak tasarlanması gerektiğini bilemeden web sitesi tasarlatıyorlar ve belki de çok büyük rakamlarla yaptırıyorlar bunu. Oysaki firma bünyesindeki ticari stratejinin bile bir rengi var ve bunun web sitesinde yerini aldığı zaman doğru bir yol izlendiğini ve sonuçların buna göre beklendiğini bilmek gerekir.

Aynı zamanda web sitesinin responsive web sitesi yapısı özelliğini barındırması da çok önemlidir. Çünkü günümüz dijital dünyasında her internet kullanıcısı birçok cihazlara sahip ve bazen telefonlarından bazen ise tabletlerinden giriş sağlayabiliyor. Web sitesinin bu tarz cihazlarla uyumlu olarak açılıyor olması hem kullanıcı açısından kullanım kolaylığı sağlayacak hem de sizi google tarafından önemsenen bir url haline getirecektir.

Web sitesi tasarımında en önemli konulardan birisi de güncelliktir. Yani web sitenizin sadece tasarlanıp yayına girmesi demek sizin bu işi doğru yaptığınız anlamına gelmez, güncel olmak gerekir. Sık aralıklarla içerik paylaşmak, siteye dair saldırılara karşı dijital güvenlik önlemleri almak, seo çalışmalarıyla arama motorlarında yerini almak, içerik olarak firma profiline uygun sloganlar, metinler, görseller üretmek güncel olmak için atılan adımlardan sadece birkaçıdır. Bu adımları atmadan dijital dünyadan olumlu bir sonuç beklemek büyük bir hatadır. Bu adımları atmayarak web sitenize sadece kendiniz girersiniz. 🙂